“KORKU SİYASETİ ARTIK YORDU”

0
328

Eski bakan Ali Babacan, kurduğu Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA) programında yaptığı konuşmasında; “Bu ülkeyi artık korku siyaseti yordu.” diyerek iktidarın siyasi anlayışını eleştirdi.

Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan’ın kurduğu DEVA’nın tanıtımı Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’nde yapıldı. Otelin AKP ve Gelecek Partisi’nin de kuruluşunu gerçekleştirdiği otel olması dikkatleri çekti. Partini kurucu üyeleri kuruluş etkinliği öncesi Babacan’la birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti.

 

Babacan’ın konuşmasında ülkenin en önemli sorununun Türkiye’nin tek bir akıl ve dar bir kadroyla yönetilmesinden kaynaklandığını belirtirken sözlerine; “Hepimizin gönlü biraz buruk, ruhu biraz yaralı, hayatının baharındaki yiğit evlatlarımızın şehadetine şahitlik ettik. Bunların derin hüznü içerisindeyiz. Ülkemizin her alanda sürekli zemin kaybetmesi yüreğimizi dağılıyor. Vatandaşlarımız geleceklerinden kaygılı. İnsan haklarının ihlal edilmesi, özgürlüklerin kısıtlanması toplumumuzun nefes almasını zorlaştırıyor. Kadınlarımız tehdit altında yaşamaktan ıstıraplı. Ülkemizde adalet yaralı, demokrasimiz yaralı, halkımız ne kadar haykırsa da sesini duyuramıyor. Korku siyaseti, polemikler, kavgalar hepimizi yordu. Çalışanlarımız işsiz kalma korkusuyla yaşıyor. Emeklimiz, mamurumuz her yıl daha büyük güçlüler çekiyor. Yatırımcımız önünü göremiyor. Eğitim en önemli sorun alanı olarak hâlâ önümüzde. Sağlık sistemimiz hızla bozulma sinyalleri veriyor. Şehirlerimiz hızlı betonlaşmanın ağır yükünü kaldıramıyor. Bu ülkenin insanı son birkaç yıldır çok üzüldü, yaralandı. Her şeyi elinden alındı ama sabır gösterdi. Artık geldik buradayız. Zaman Türkiye için sorumluluk alma zamanı. Türkiye için iyileşme zamanı başladı. Derdinize ortak arıyorsanız biz DEVA’yız. Derdinize hızlı çözüm arıyorsanız biz DEVA’yız. Artık DEVA zamanı diyoruz.” Dedi.

Babacan ayrıca; “Biz yaptık oldu deseydik partimizi 2 ay içinde kurardık. Ancak biz istedik ki partimizde herkesin görüşüyle katkısı olsun. Bu kadar geniş katılımla bu kadar geniş bir istişareyle bir partinin kurulması siyaset tarihinde bir ilktir. Toplumumuzun çok geniş bir kesimini temsil eden bir kurucular kurulumuz var. Hep beraber arkadaşlarımızla bu yola çıktık.

DEVA Partisi hepimizin partisi. Bizleri bu yola çıkmak için cesaretlendiren halkımıza teşekkür ediyorum. Kendini yenilemeyen bir siyasi anlayışıyla Türkiye’nin yönetilmesi artık imkansızdır. Bizim için siyaset herkesin insan onuruna yakışır şekilde yaşayacağı Türkiye için çok çalışmaktır, dosdoğru çalışmaktır.

Bizler farklı görüşleri ortak iyiyi bulmak için bir katkı olarak görüyoruz. Bu siyaset anlayışı ile herkesin inanç ve yaşam tarzına saygılı olacağız. Dini kutsallarımızı siyasi propaganda aracı haline getirmeyeceğiz. Türkiye tek bir akla dar bir kadroya sığdırılamayacak kadar büyük bir ülkedir.” dedi.

 

Partinin 90 kişilik kurucular kurulu alfabetik sıraya göre şu şekilde:

 

Ali Babacan ,Abdurrahim Aksoy ,Abdurrahman Bilgiç ,Abdurrahman Müfit Yetkin ,Ahmet Burçin Yereli,Ahmet Edip Uğur ,Ahmet Ergin ,Ahmet Faruk Ünsal ,Ali İhsan Merdanoğlu, Ali Rıza Babaoğlan ,Ali Ufuk Yaşar ,Altuğ Ankaralı ,Arzu Kılıçlar ,Ayşe Ezgi Yıldırım, Bahar Ekşi, Baran Deniz Bağatur ,Bekir Sıtkı Aslan ,Bilgehan Çetiner ,Birol Aydemir ,Burak Dalgın,Burcu Yağan,Bünyamin Ünlü,Canberk Demirci,Cavit Dağdaş,Cem Avşar,Cennet Uslu,Denir Karakullukçu,Doğa Şanlıoğlu,Elif Esen,Essum Aslan,Evrim Rızvanoğlu,Fahriya Oya Kuyumcu,Fazıl Hüsnü Erdem,Ferayi Ökmen,Furkan Aydoğan,Gül Didem Pekuz,,Gülay Göktürk,Gülşin Avşar,Haldun Hakcı,Hasan Canpolat,Hasan Karal,Hatice Dudu Özkal,Hatice Selvi Demirel,Hüseyin Nalbantoğlu,İbrahim Alper Akalın,İbrahim Dönertaş,İbrahim Gezer,İbrahim Halil Çanakçı,İdris Şahin,İhsan Günaydın,İlker Çelik,Kadircan Köşdere,Kadriye Esra Aygün,Kemal Can Gür,Kerem Altun,Kerem Yavaşça,Mahmut Sami Topbaş,Medeni Yılmaz,Mehmet Avcı,Mehmet Emin Ekmen,Mehmet Şanver,Meltem Gürler,Merve Mollamehmetoğlu Keleş,Metin Gürcan,Metin Kaşıkoğlu,Muhammed İkbal Seyda,Musa Malik Yıldırım,Mustafa Ergen,Mustafa Nuri Akbulut,Mustafa Sarıcı,Mustafa Uçak,Mustafa Yeneroğlu,Münevver Helün Fırat,Nazlı Seda Vural,Nevim Bilici,Nihat Ergün,Oğuzhan Aygören,Ömer Fırat Gencal,Ramiz Ongun,Rojhat Ölmez,Sadullah Ergin,Sanem Oktar Öğüt,Sedat Kadıoğlu,Selma Aliye Kavaf,Seyit Halil Özsoy,Tuğba Tapsız,Tunahan Elmas,Yasemin Bilgel,Zehra Zeynep Dereli,Zeynep Tatar

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here