KIRAN; “AB GÖÇMENLER İÇİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALIDIR”

0
158

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran,hain İdlib saldırısı sonrası Türkiye’den Avrupa’ya göç eden Suriyeliler hakkında değerlendirmede bulundu.

Dışişleri Bakanı Kıran yaptığı değerlendirmesinde Türkiye’nin yeni bir göç dalgasını daha omuzlayamayacağını belirterek AB’nin bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini vurguladı.

Kıran açıklamasında; “Rejim ve destekçilerinin İdlip’e saldırıları ülkemize olan göç baskısını artırmıştır. Gelişmelerden endişelenen göçmenler de Avrupa’ya doğru hareketlenmiştir.

İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin 13. Maddesi, kişilerin bulundukları ülkeyi terk etme hakkını garanti altına alır.

4 milyonun üzerinde mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. Göçmen politikamızda bir değişiklik yok.

1951 Cenevre Sözleşmesi dahil uluslararası yükümlülüklerimize ve “geri göndermeme” ilkesine hassasiyetle bağlıyız. AB de bu yükümlülüklere bağlı kalmalı.

Türkiye, 18 Mart Mutabakatından kaynaklanan tüm taahhütlerini yerine getirmektedir. Ancak AB, mali yükümlükler, vizesiz seyahat, güvenli bölge, Gümrük Birliği gibi pek çok konuda sözünü tutmamıştır. AB, mevcut durumu doğru analiz etmeli ve Türkiye’ye gereken desteği vermelidir.

AB, başta 1951 Cenevre Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere sınırlarına ulaşan göçmenlere gerekli korumayı sağlamalı. Bunun için kapasite ve imkanları var. Yeni bir göç dalgasını omuzlama durumu söz konusu olmayan ülkemizle gereken dayanışma gösterilmelidir.”dedi.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin