ABHAZYA SEÇİMLERİNE TÜRKİYE SESSİZ KALDI

0
161

22 Mart 2020’de Gürcistan’ın Abhazya bölgesinde yapılan başkanlık seçimlerinin meşruiyetini yaptıkları ortak bildiriyle birçok ülke tanımadıklarını ifade ederken Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinden herhangi bir açıklama gelmedi.

Rusya’nın Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne müdahalesi sonrası ayaklanan Abhazya halkının özerk bir devlet oluşturmasının ardından Rusya’nın Gürcistan’a karşı tutumu uluslararası platformlarda eleştirilmeye devam ediyor. Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü savunan Türkiye Cumhuriyeti ise Abhazya yönetiminin meşruiyetini tanımamasına rağmen herhangi bir açıklama yapmadı.

22 Mart 2020’de Gürcistan’ın Abhazya bölgesinde yapılan başkanlık seçimlerinin meşruiyetini tanımayan Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Kanada, Estonya, Finlandiya, İrlanda, Letonya, Litvanya, Norveç, Polonya, Romanya, İsveç, Ukrayna, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından ortaklaşa hazırlanan bildiride;  “Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine tam desteğimizi uluslararası alanda tanınan sınırlar içinde tekrarlıyoruz ve Gürcistan topraklarının sürekli işgali konusunda derin endişe duyuyoruz.

Rusya’yı bir kez daha AB arabuluculuğu 12 Ağustos 2008 ateşkes anlaşması kapsamındaki tüm yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz; buna düşmanlıkların patlak vermesinden önce güçlerinin geri çekilmesi ve bu bölgelere insani yardım için ücretsiz erişim sağlanması da dahil. Ayrıca Rusya’yı, Abhazya ve Güney Osetya’nın Gürcü bölgelerinin bağımsızlığını tanımalarını tersine çevirmeye çağırıyoruz.

Cenevre Uluslararası Tartışmalar çerçevesinde müzakerelere tam destek veriyoruz.” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here